2003 în combinat nordic

Cronologie combinată nordică

Această pagină prezintă rezultatele combinate nordice pentru 2003 .

Cupa Mondială

Ca și în anul precedent, clasificarea generală a Cupei Mondiale din 2003 a fost câștigată de germanul Ronny Ackermann în fața austriacului Felix Gottwald . Germanul Björn Kircheisen , campion mondial la juniori din 2002, a terminat pe locul trei.

Competiții paralele

Marele Premiu al Germaniei

Marele Premiu al Germaniei a avut loc în timpul evenimentelor Oberwiesenthal , Reit im Winkl și Schonach  ; ca și anul precedent, austriacul Felix Gottwald a câștigat clasificarea generală a acestui Grand Prix în fața germanului Ronny Ackermann . Austriecul Mario Stecher este al treilea.

Turneu nordic

Turneul nordic a avut loc în timpul evenimentelor de la Oslo și Lahti . A fost câștigat de austriacul Felix Gottwald în fața germanului Ronny Ackermann . Norvegianul Kenneth Braaten este al treilea.

Cupa Pădurii Negre

2003 Pădurea Neagră tăiat a fost anulată.

Festivalul de schi Holmenkollen

Cele două evenimente combinate ale Festivalului de schi Holmenkollen din 2003 sunt sprinturi.

Primul a fost câștigat de austriacul Felix Gottwald în fața germanului Ronny Ackermann . Rareori, locul trei este locul unei egalități între norvegianul Ola Morten Græsli și germanul Björn Kircheisen .

Al doilea a văzut primele două locuri din ziua precedentă inversate: germanul Ronny Ackermann câștigă în fața austriacului Felix Gottwald . Norvegianul Ola Morten Græsli este al treilea.

Jocuri de schi Lahti

Gundersen din Jocurile de schi Lahti din 2003, disputate peste 15 kilometri, a fost câștigat de pilotul german Ronny Ackermann . A câștigat în fața austriacului Felix Gottwald . Finlandezul Jouni Kaitainen este al treilea.

Sprintul este câștigat de austriacul Felix Gottwald în fața norvegianului Kenneth Braaten . Ronny Ackermann este al treilea.

Campionatul Mondial

Campionatul Mondial a avut loc în Val di Fiemme , Italia .

Gundersen a fost câștigat de germanul Ronny Ackermann în fața austriacului Felix Gottwald . Finlandezul Samppa Lajunen este al treilea.

Sprintul a văzut victoria americanului Johnny Spillane , care a câștigat în fața lui Ronny Ackermann și Felix Gottwald .

Evenimentul pe echipe a fost câștigat de cel al Austriei , compus din Michael Gruber , Wilhelm Denifl , Christoph Bieler și Felix Gottwald . A câștigat în fața echipei germane ( Thorsten Schmitt , Georg Hettich , Bjoern Kircheisen și Ronny Ackermann ). Echipa finlandeză ( Hannu Manninen , Jouni Kaitainen , Jaakko Tallus și Samppa Lajunen ) este a treia.

Universiada

De iarnă Universiada 2003 a avut loc la Tarvisio , Italia .

Gundersen a fost câștigat de japonezul Norihito Kobayashi înaintea compatriotului său Junpei Aoki. Cehul Tomáš Slavík este al treilea.

Sprintul a fost câștigat și de japonezul Norihito Kobayashi înaintea compatriotului său Junpei Aoki. Slovenul Marko Simic este al treilea.

Ștafeta a avut și o victorie japoneză: este necesară echipa națională a Japoniei , formată din Yosuke Hatakeyama, Junpei Aoki și Norihito Kobayashi . Este urmată de echipa Sloveniei (Grega Verbajs, Damjan Vtič  (de) & Marko Simic), în timp ce echipa Finlandei (Antti Joutjärvi, Tommi Räisänen & Tommy Hyry) este a treia.

Campionatul Mondial de juniori

În 2003 Mondiale de Juniori Campionatul au avut loc în Sollefteå , Suedia .

La fel ca în anul precedent, Gundersen a fost câștigat de germanul Björn Kircheisen . A câștigat în fața francezului Sébastien Lacroix și a norvegianului Petter Tande .

Björn Kircheisen a câștigat și sprintul. Al doilea eveniment este austriacul David Zauner și al treilea norvegianul Petter Tande .

Ștafeta este câștigată de echipa Germaniei , compusă din Christian Beetz , Marco Kuehne , Tino Edelmann și Bjoern Kircheisen . Ea o precedă pe cea a Norvegiei ( Magnus Moan , Petter Tande , Jon-Richard Rundsveen și Mikko Kokslien ), în timp ce echipa franceză ( Maxime Laheurte , Sébastien Lacroix , François Braud și Jason Lamy-Chappuis ) este a treia.

Cupa Mondială B

Clasificarea generală a Cupei Mondiale B 2003 a fost câștigată de norvegianul Magnus Moan în fața germanilor Matthias Mehringer și Marc Frey .

Marele Premiu de vară

De vară Grand Prix 2003 a fost castigat de ciclistul german Jens Gaiser . A câștigat în fața americanului Todd Lodwick . Germanul Ronny Ackermann este al treilea.