Echipa de fotbal din Tunisia la Cupa Mondială 2006

Participare Al patrulea
Crescător Roger lemerre
Căpitan Riadh Bouazizi
Tricouri
Kit braț stâng tun06h.png Set caroserie tun06h.png Kit braț drept tun06h.png Set pantaloni scurți tun06h.png Set șosete tun06h.png Şedere Kit braț stâng tun06a.png Set caroserie tun06a.png Kit braț drept tun06a.png Set pantaloni scurți tun06a.png Set șosete tun06a.png In afara
Echipa de fotbal din Tunisia la Cupa Mondială

Acest articol relatează călătoria echipei de fotbal tunisiană în timpul Cupei Mondiale FIFA 2006 organizată în Germania din.9 iunie la 9 iulie 2006. Aceasta este a patra participare a țării la competiție.

Ea se confruntă cu Arabia Saudită pe 14 iunie , Spania pe 19 iunie și Ucraina pe 23 iunie .

Calificări

Terminând pe primul loc în grupa 5, Tunisia se califică8 octombrie 2005.

Terminând pe primele trei locuri din grupa lor, Tunisia , Marocul și Guineea se califică pentru CAN 2006 .

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)

Efectiv

15 mai 2006, antrenorul Roger Lemerre anunță o listă de douăzeci și trei de jucători. După Bastiais Chaouki Ben Saada , care l-a înlocuit pe Lensois Issam Jemâa , a venit rândul Strasbourgului Haikel Gmamdia să-i ia locul printre cei 23 de tunisieni.

Număr / nume Echipa actuală Data de nastere J. Obiective Cartonaș galben.svg Cartonaș galben.svgCartonaș roșu.svg Cartonaș roșu.svg
  Roger Lemerre ( Franța )   18.06.1941
Rezervați Jucătorii care nu au participat la cantonament, dar care ar putea acționa ca suplinitori până la13 iunie
Naïm Berrebat, Amir Haj Messaoud și Chaker Zouaghi
Jucătorii accidentați au fost anunțați inițial în echipa națională pentru Cupa Mondială, dar înlocuiți înainte14 iunie
D Mehdi Meriah Steaua Sahel 06/05/1979
LA Issam Jemâa Obiectiv RC 28.01.1984

Jersey

Pentru Cupa Africii a Națiunilor din 2006, furnizorul echipamentului echipei, Puma , i-a făcut un tricou specific pentru competiție.

Culori Alb și roșu
marcă Puma
Kit braț stâng tun06h.png Set caroserie tun06h.png Kit braț drept tun06h.png Set pantaloni scurți tun06h.png Set șosete tun06h.png Şedere Kit braț stâng tun06a.png Set caroserie tun06a.png Kit braț drept tun06a.png Set pantaloni scurți tun06a.png Set șosete tun06a.png In afara Kit braț stâng puma06gkg.png Kit body.png Kit braț drept puma06gkg.png Set pantaloni scurți puma06gkg.png Kit șosete puma 2006 black.png Portar Kit braț stâng puma06gkm.png Kit body.png Kit braț drept puma06gkm.png Set pantaloni scurți puma06gkb.png Kit șosete puma 2006 pe black.png Portar

Concurență

Cupa Mondială din 2006 începe cu un prim meci 14 iunieîmpotriva Arabiei Saudite , în care Lemerre folosește formația 4-4-2. Un interes deosebit îl are rănirea lui Francileudo Santos , cel mai puternic atacant din Tunisia înainte de turneu, dar este totuși chemat în echipă. Celălalt interes al instruirii este David Jemmali . În jocul de deschidere, cu fundașul drept Hatem Trabelsi jucând ani de zile în această poziție, Jemmali are un loc primordial. În top sunt Yassine Chikhaoui și Ziad Jaziri , care joacă pentru a doua oară la Cupa Mondială. Înaintea jocului, Tunisia lui Lemerre pare să depășească Arabia Saudită, dar se pare că nu sunt. În timp ce Tunisia merge înainte cu golul lui Ziad Jaziri, Arabia Saudită reușește să revină în joc și să înscrie două goluri. În ultimele momente ale meciului, Tunisia a reușit să încheie meciul cu o remiză (2-2) și un gol al lui Radhi Jaïdi  ; Lemerre a spus că a fost dezamăgit de rezultat.

În al doilea meci, Tunisia se va confrunta cu Spania , echipa condusă de Raúl , Iker Casillas , Carles Puyol și Sergio Ramos care au învins Ucraina în primul tur. Lemerre se bazează pe tipicul sistem de apărare 4-5-1, cu Ziad Jaziri în frunte. În mod excepțional, David Jemmali , care a jucat ca fundaș stânga în jocul de deschidere, este înlocuit de coechipierul Anis Ayari . Tunisia a început meciul puternic și a marcat primul gol datorită lui Jawhar Mnari . Cu toate acestea, Spania a făcut schimbări ofensive în repriza a doua și Raúl și coechipierii săi au contraatacat portarul Ali Boumnijel , prin care au asigurat egalarea cinci minute mai târziu, Fernando Torres marcând al doilea gol pentru Spania, care a câștigat meciul datorită unui penalty în 90 lea minut , cu un scor de 3-1.

Lemerre nu este mulțumit de rezultat, deși consideră că tactica lui este bună. Cu toate acestea, din cauza unei greșeli, Spania a obținut egalarea. Lemerre subliniază, de asemenea, că Tunisia trebuie să câștige ultimul joc împotriva Ucrainei pentru a continua competiția. Împotriva acestui fapt, Lemerre revine la formația 4-4-2 și, de data aceasta, cea mai bună pereche ofensivă a sa este formată din Ziad Jaziri și Hamed Namouchi . Meciul se îndreaptă spre o remiză fără goluri, dar natura meciului se schimbă atunci când Jaziri primește o avertisment în meci și este expediat cu un cartonaș roșu. Spre surprinderea sa, Lemerre nu crește pe nimeni ca atacant, dar joacă mai mult de o jumătate de oră fără atacant. În plus, arbitrul anunță un presupus penalty, marcat de Andriy Chevtchenko . Lemerre a răspuns doar după 79 de minute, când i-a adus pe Francileudo Santos și Chaouki Ben Saada . Santos are două șanse în joc, dar nu reușește să înscrie. Meciul s-a încheiat în cele din urmă cu un scor de 1-0, Tunisia fiind eliminată din nou din faza grupelor. După meci, Lemerre spune că împărtășește dezamăgirea fanilor tunisieni. Tot ce trebuie să facă este să se concentreze asupra CAN 2008 , dar mass-media și susținătorii tunisieni critică performanța lui Lemerre în timpul turneului, pe care o consideră prea prudentă și deosebit de defensivă. În acest moment, Hatem Trabelsi și-a anunțat retragerea din fotbalul internațional după opt ani.

MDf 12 Jawhar Mnari
MDf 13 Riadh Bouazizi Căpitan Avertizat după 36 de minute 36 - lea Înlocuit după 55 de minute55 - lea
AiG 14 Adel Chedli Avertizat după 65 de minute Al 65- lea Înlocuit după 69 de minuteA 69- a
AtD 9 Yassine Chikhaoui Avertizat după 79 de minute 79 - lea Înlocuit după 82 de minute82 nd