Echipa Elveția
2020
Crescător Vladimir Petković
Adjunct Antonio Manicone
Kit braț stânga sui20H.png Kit corp sui20H.png Kit braț drept sui20H.png Set de pantaloni scurți sui20H.png Set șosete sui20H.png Acasă Kit braț stânga sui20A.png Kit corp sui20A.png Kit braț drept sui20A.png Set pantaloni scurți sui20A.png Set șosete sui20A.png In afara
Cel mai bun atacant Mario Gavranović (3)
Cronologie

Acest articol prezintă anul 2020 pentru echipa de fotbal elvețiană .

Evoluția clasamentului

Evoluția clasamentului FIFA al echipei elvețiene în 2020
An 2019 2020
Lună decembrie ianuarie februarie Martie Aprilie Mai iunie iulie August Septembrie octombrie noiembrie decembrie
Rang 12 12 în stagnare 12 în stagnare 12 în stagnare 12 în stagnare 15 in scadere 16 in scadere 16 în stagnare 16 în stagnare

Bilanț

După o participare reușită la prima ediție a Ligii Națiunilor , în 2018-2019 , timp în care a urcat în Final Four , formația lui Vladimir Petković cunoaște o ediție următoare mai puțin reușită. Într-o piscină formată din două dintre cele mai bune echipe din lume, Germania și Spania , ei evită retrogradarea doar datorită unui joc câștigat pe covorul verde după carantina echipei din Ucraina . , Înainte de ultima întâlnire, din cauza mai multor cazuri din Covid-19 identificat în cadrul forței sale de muncă. Ea este responsabilă pentru anularea jocului de către UEFA. Cu două înfrângeri încă de remarcat în jocurile amicale, Elveția a încheiat anul fără o victorie pe teren, o premieră încă din anul 1998 .

Zinchenko al Gol marcat după 68 de minute68- lea
( 1 - 1 ) Gol marcat după 41 de minute41 - lea Seferovic Spectatori: 0 (în cameră)
Arbitru: Andreas Ekberg
Raport
CND 2020-2021 - 2 e  zi elvețian 1 - 1 Germania Parc Saint-Jacques , Basel
6 septembrie 2020
Widmer Gol marcat după 58 de minute58 - lea ( 0 - 1 ) Gol marcat după 14 minute Al 14- lea Gündoğan Spectatori: 0 (în cameră)
Arbitru: Michael Oliver
Raport
Joc prietenos elvețian 1-2 Croaţia Kybunpark , St. Gallen
7 octombrie 2020
Gavranovic Gol marcat după 31 de minute31 - lea ( 1 - 1 ) Gol marcat după 42 de minute42 e Brekalo
Gol marcat după 67 de minute67 e Pašalić
Spectatori: 4.500
Arbitri: Tiago Martins (ro)
Raport
CND 2020-2021 - 3 - lea  zi Spania 1 - 0 elvețian Stadionul Alfredo-Di-Stéfano , Madrid
10 octombrie 2020
Oyarzabal Gol marcat după 34 de minute34 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 0 (în cameră) Arbitru
Gnabry Gol marcat după 60 de minute60 - lea
( 1-2 ) Gol marcat după 5 minute5 a Gol marcat după 57 de minute 57- a Gavranović
Gol marcat după 26 de minute26- a Freuler
Spectatori: 0 (în cameră)
Arbitru: Ruddy Buquet
Raport
Joc prietenos Belgia 2 - 1 elvețian Stadionul Den Dreef Leuven
11 noiembrie 2020
Batshuayi Gol marcat după 49 de minute49 th Gol marcat după 70 de minute 70 th ( 0 - 1 ) Gol marcat după 12 minute Al 12- lea Mehmedi Spectatori: 0 (în cameră)
Arbitru: Jérôme Brisard
Raport
CND 2020-2021 - 5 - lea  zi elvețian 1 - 1 Spania Parc Saint-Jacques , Basel
14 noiembrie 2020
Atingeți Gol marcat după 26 de minute26 - lea ( 1 - 0 ) Gol marcat după 89 de minute89 a Moreno Spectatori: 0 (în cameră)

Note și referințe

1. "  Liga Națiunilor: Elveția, victorioasă cu 3-0 prin forfeit, rămâne în Liga A  " , pe www.rts.ch (accesat la 25 noiembrie 2020 )
  2. „  Este timpul să facem bilanț pentru echipa elvețiană  ” , pe www.bluewin.ch (accesat la 25 noiembrie 2020 )
  3. „  Echipa elvețiană: CAS confirmă victoria elvețiană prin decădere împotriva Ucrainei  ” , pe www.rts.ch (accesat la 22 martie 2021 )