Echipa de fotbal a Croației la Campionatul European 2008

Echipa de fotbal a Croației la campionatul european 2008
Cea mai buna performanta Sfert de finalist în 1996
Clasament Sfert de finalist
Crescător Slaven Bilić
Căpitan Niko Kovac
Tricouri
Kit braț stâng redsquares.png Kit corp CRO08Home.png Kit brațul drept redsquares.png Kit shorts.png Kit șosete redwhiteblueborder.png Acasă Kit brațul stâng.png Set caroserie CRO08Away.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete redwhiteblueborder.png In afara
Echipa de fotbal din Croația

Acest articol spune povestea echipei de fotbal croate în timpul Campionatului European de Fotbal din 2008, care a avut loc între 7 și 1029 iunie 2008în Austria și Elveția .

Calificări

Pregătirea

Cămaşă

Pentru Campionatul European de Fotbal din 2008 , Nike a fost aleasă să facă tricoul acestei echipe.

Culori albastru și roșu în carouri
marcă Nike
Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kit brațul stâng.png Set caroserie CRO08Away.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara

Efectiv

Cei 23 de croați selectați să participe la Euro 2008 .

Nu. Pos Numele de familie Data de nastere J. Obiective Cartonaș galben.svg Cartonaș galben.svgRed Card.svg Red Card.svg Club
8 ML Ognjen Vukojević 20 decembrie 1983 (24 de ani) 2 0 1 0 0 Dinamo Zagreb
10 ML Niko Kovac Căpitan 15 octombrie 1971 (36 de ani) 3 0 0 0 0 Red Bull Salzburg
20 LA Igor budan 22 aprilie 1980 (28 de ani) 1 0 0 0 0 Parma
21 LA Mladen petric 1 st luna ianuarie anul 1981 (27 de ani) 4 0 0 0 0 Borussia Dortmund

Rezultate

Prima rundă: grupa B

Datat Echipa 1 Echipa 2 Rezultat Marcatori
8 iunie 2008 Austria Croaţia 0 - 1 Modrić ( 4 e )
12 iunie 2008 Croaţia Germania 2 - 1 Srna ( 23 mii ), Olić ( 62 mii ) | Podolski ( 79 e )
16 iunie 2008 Croaţia Polonia 1 - 0 Klasnić ( 53 e )

Echipa croată va garanta că va termina pe primul loc în grupa lor după ce a câștigat primele două jocuri. Astfel, pentru ultima întâlnire în care se confruntă cu Polonia , antrenorul Slaven Bilić își permite să lanseze o echipă suplinitoare, dar aceasta din urmă câștigă la fel cu 1-0. Prin urmare, croații se încheie cu un record de 3 victorii, fără înfrângere, 4 goluri marcate și 1 primite.

Calificată pentru sferturile de finală , Croația va juca împotriva Turciei (aceasta din urmă terminând pe locul doi în grupa A ). După o remiză goală la sfârșitul celor 90 de minute, croații au reușit să deschidă scorul la sfârșitul prelungirilor datorită lui Ivan Klasnić , dar Turcia a egalat miraculos în minutul următor. La lovitura de pedeapsă, trei jucători croați au eșuat în încercarea lor, permițând Turciei să câștige 1-3 și să avanseze în semifinală, împotriva Germaniei.

Sfert de finala

20 iunie 2008 Croaţia Curcan 1 - 1 (fila 1 - 3) Klasnić ( 119 a ) | Șentürk ( 121 st )