Koo Ja-cheol (1 gol)
Tricouri
Kit braț stâng sudkorea1415h.png Kit caroserie Southkorea1415h.png Kit braț drept sudkorea1415h.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kit braț stâng sudkorea1415a.png Trusa de corp southkorea1415a.png Kit braț drept sudkorea1415a.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara
Echipa de fotbal din Coreea de Sud la Cupa Mondială

Acest articol cronici calatoria echipei de fotbal sud - coreean în timpul FIFA 2014 Cupa Mondială a avut loc în Brazilia , de la 12 iunie la13 iulie 2014.

Calificări

Prin calificarea în 2013 pentru Cupa Mondială 2014 , după un duel aprig cu Iranul , Coreea de Sud se pregătește să joace său 8 - lea loc Cupa Mondială, o performanță pe care doar Brazilia, Germania, „Italia, Argentina și Spania au atins deja.

Pregătiri

Hong Myung-bo , care a condus echipa olimpică sud-coreeană la bronz la Jocurile de la Londra din 2012 , este numit șef al selecției. În același timp, din cauza numeroaselor înfrângeri în meciurile amicale împotriva Japoniei (2-1), Brazilia (2-0), Croației (4-0 apoi 2-1), Rusiei (2-1), Mexic (4-0 ) și SUA (2-0), Coreea de Sud scade la 60 - lea  loc în clasamentul FIFA fiind unul dintre cele mai slabe echipe clasate în competiție în ciuda victorii împotriva Mali (3-1), Costa Rica (1- 0), Grecia Atena 11 - lea în clasamentul FIFA (2-0) și Elveția, 6 - lea în clasamentul FIFA (2-1).

6 decembrie, Coreea de Sud face parte dintr-un grup foarte contrastant H. Acest grup include două selecții europene puternice. Belgian favorit, principal al grupului, are o generație de aur , cu multe personalități și ușor de calificat împotriva Croației (care a dublat bate Coreea într - un amical) și Serbia. Rus , organizatorul alte favorite de grup și viitoare a Cupei Mondiale împotriva căreia a pierdut un amical, are un LED puternic și colectiv de Fabio Capello și este ușor eradicată din grupul său de calificare , care a inclus Portugalia. Pe de altă parte, sud-coreenii încep favorit împotriva micului deget mare algerian care a avut toate necazurile din lume pentru a se califica împotriva Burkina Faso și a cărui performanță în competițiile internaționale a fost slabă de câțiva ani.

Dar Taeguks Warriors intră în competiție în deplină îndoială din cauza unei pregătiri eșuate, Coreea de Sud pierzând cele două meciuri de pregătire împotriva Tunisiei acasă pe 29 februarie(0-1) apoi în special împotriva Ghana (0-4) cu o săptămână înainte de începerea Cupei Mondiale. În ciuda dominării clare și a unui procent mare de posesie, Coreea nu a reușit să materializeze niciuna dintre numeroasele lor șanse, iar greșelile mari din apărarea coreeană au dus la toate golurile opuse. Aceste înfrângeri combinate cu pregătirile bune din Belgia, Rusia și mai ales Algeria pun selecția în deplină îndoială pentru fiecare dintre cele trei meciuri. În același timp, cazul Park Chu-Young provoacă controverse în Coreea de Sud. Acuzat de lipsa de timp de joc, dar totuși reținut pentru a merge în Brazilia, atacantul coreean face obiectul criticilor.

Efectiv

8 mai 2014, antrenorul Hong Myung-bo a anunțat o listă completă de douăzeci și trei de jucători pentru campionatul mondial. 29 mai 2014, fotbalistul Kim Jin-su are o accidentare la gleznă și este înlocuit de Park Joo-ho .

Număr / nume Echipa actuală Data de nastere J. Obiective Cartonaș galben.svg Cartonaș galben.svgRed Card.svg Red Card.svg

18:00 ( UTC-4 ) Istoricul întâlnirilor
Alexander Kerjakov Gol marcat după 74 de minute74 - lea ( 0 - 0 ) Gol marcat după 68 de minute68 - lea Lee Keun-ho Spectatori: 37.603 Arbitru
: Néstor Pitana Fotografii ale meciului
Raport
Kit braț stâng rus13h.png Kit corp rus13h.png Kit braț drept rus13h.png Set de pantaloni scurți rus13h.png Kit șosete rus13h.png Rusia Kit braț stâng sudkorea1415a.png Trusa de corp southkorea1415a.png Kit braț drept sudkorea1415a.png Kit shorts.png Kit șosete.png Coreea de Sud

5 Kim young-gwon
9 Fiul Heung-min Înlocuit după 84 de minute84 th Avertizat după 13 minute Al 13- lea

Coreea de Sud - Algeria
Meciul 32 Coreea de Sud 2 - 4 Algeria Stadionul José-Pinheiro-Borda , Porto Alegre
Raport
Kit braț stâng sudkorea1415h.png Kit caroserie Southkorea1415h.png Kit braț drept sudkorea1415h.png Kit shorts.png Kit șosete.png Coreea de Sud Kit braț stâng algeria1415h.png Kit corp algeria1415h.png Kit braț drept algeria1415h.png Kit shorts.png Kit șosete.png Algeria

9 Fiul Heung-min
10 Parcă chu-young Înlocuit după 57 de minute57 a
12 Lee yong Avertizat după 54 de minute 54 - lea
13 Koo Ja-cheol Căpitan
14 Han a fost tânăr Înlocuit după 78 de minute78 - lea Avertizat după 69 de minute A 69- a