Al treilea Uruguay
Obiective 69 (4,3 per joc)
Golgheter (i) Raúl Toro (7)

Navigare

America de Sud Campionatul 1937 Fotbal este a paisprezecea ediție a campionatului din America de Sud de fotbal națiunilor, cunoscut sub numele de Copa America din 1975, care a avut loc la Buenos Aires în Argentina s“27 decembrie 1936 la 1 st luna februarie anul 1937.

Participă șase țări: Argentina , Brazilia , Chile , Paraguay , Peru și Uruguay , un număr record de echipe de la crearea competiției.

Bolivia și Columbia , proaspăt integrat cu CONMEBOL sunt pachete pentru turneu.

La finalul meciurilor grupelor, Brazilia și Argentina termină la egalitate la puncte; o finală este, prin urmare, disputată între cele două echipe și este Argentina, acasă, care câștigă datorită a două goluri în timpul prelungirii lui Vicente de la Mata .

Rezultate

Clasament final

Cele șase echipe participante sunt unite într-un singur grup în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o singură dată. La finalul meciurilor, echipa clasată pe primul loc câștigă competiția.

Chibrituri

27 decembrie 1936 Brazilia 3 - 2 Peru Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
arbitri: Alfredo Vargas
Rei - Carnera , Jaú - Tunga , Brandão , Afonsinho - Roberto , Bahía , Niginho , Tim , Patesko Echipe Valdivieso - A. Fernández , Soria - Tovar , Arce , Jordán ( Castillo ) - Lavalle , Magallanes ( J. Alcalde ), T. Fernández , Villanueva ( Alvarez ), MoralesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
30 decembrie 1936 Argentina 2 - 1 Chile Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Varallo Gol marcat după 30 de minute30 th , Gol marcat după 43 de minute43 rd ( 2 - 0 ) Toro Gol marcat după 73 de minute73 rd Spectatori: 35.000
Arbitru: Aníbal Tejada
Estrada - Tarrío , Iribarren - Sastre , Minella , Martínez - Peucelle , Varallo , Ferreyra , Scopelli ( 75 e Cherro ), GarcíaÎnlocuitA venit după 75 de minute  Echipe Cabrera - Cortés , Córdova ( Baeza ) - Montero , Riveros , Schneberger - Torres , Carmona , Toro , Avendaño , OjedaÎnlocuitÎntre
2 ianuarie 1937 Paraguay 4 - 2 Uruguay Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
A. Ortega a Gol marcat după 9 minuteIX- a , a Gol marcat după 79 de minute79- a
A. González Gol marcat după 35 de minute35 a
Erico Gol marcat după 38 de minute38 a ( pen. )
( 3 - 2 ) Varela Gol marcat după 16 minute16 e , Gol marcat după 28 de minute28 e Spectatori: 35.000 Arbitru
: Virgílio Antônio Fedrighi
M. González - Invernizzi , Olmedo - Ayala , M. Ortega , Romero - Etcheverry , Erico , A. González , A. Ortega , Flor Echipe Besuzzo - Seoane , Muñiz - ANDRIOLO , Galvalisi ( 80 e Olivera ), Chanes - Castro , Varela , Borges , Villadóniga , Ithurbide ( 70 e Camaití ) ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 70 de minute
3 ianuarie 1937 Brazilia 6 - 4 Chile La Bombonera ( Buenos Aires )
arbitri: José Bartolomé Macías
Jurandir - Nariz , Jau - Tunga , Brandao , Canalli ( 46 th Afonsinho ) - Roberto , Luizinho , Carvalho Leite ( 46 th Niginho ), Tim , PateskoÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Cabrera ( Soto ) - Cortés , Córdova ( Baeza ) - Montero , Riveros , Schneberger - Torres , Carmona , Toro , Avendaño , OjedaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
6 ianuarie 1937 Uruguay 4 - 2 Peru Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Camaiti Gol marcat după 16 minute16 e
Varela Gol marcat după 31 de minute31 e , Gol marcat după 56 de minute56 e
Píriz Gol marcat după 79 de minute79 e
( 2 - 2 ) T. Fernández Gol marcat după 29 de minute29 - lea
Magallanes Gol marcat după 40 de minute40 - lea
Ballestrero ( 46 e Besuzzo ) - Cadilla , Muñiz - Martínez , Olivera , Chanes - Castro ( 46 e Píriz ), Varela , Chirimini , Roselli , CamaitíÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Huby - A. Fernández , Soria ( Del Río ) - Tovar , Castillo , Jordán - Lavalle , Magallanes , T. Fernández , J. Alcalde , MoralesÎnlocuitÎntre
9 ianuarie 1937 Argentina 6 - 1 Paraguay Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Scopelli Gol marcat după 5 minute5 e , Gol marcat după 54 de minute54 e
García Gol marcat după 8 minute8 e
Zozaya Gol marcat după 33 de minute33 e , Gol marcat după 75 de minute75 e , Gol marcat după 82 de minute82 e
( 3 - 0 ) A. González Gol marcat după 86 de minute86 th Spectatori: 42.000
Estrada - Tarrío , Iribarren ( 53 e Cuello ) - Sastre , Minella , Martínez - Peucelle , Varallo , Zozaya , Scopelli , GarcíaÎnlocuitA venit după 53 de minute  Echipe M. González - Invernizzi , Olmedo - Ayala , M. Ortega , Romero - Etcheverry , Erico , A. González , Esquivel , Silva
10 ianuarie 1937 Chile 30 Uruguay Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Toro Gol marcat după 17 minute17 e , Gol marcat după 83 de minute83 e
Arancibia Gol marcat după 59 de minute59 e
( 1 - 0 ) Spectatori: 18.000 de
Cabrera - Cortés , Córdova - Montero , Riveros , Ponce - Torres , Carmona ( Ojeda ), Toro , Avendaño , Avilés ( Arancibia ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Besuzzo - Seoane , Muñiz - Martínez , Olivera ( 46 th Chanes ), Carreras - Piriz ( 85 th ), Varela , Chirimini ( 46 th Roselli ), Villadóniga , CamaitíÎnlocuitA venit după 46 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 46 de minute
13 ianuarie 1937 Brazilia 5 - 0 Paraguay Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Patesko Gol marcat după 31 de minute31 e , Gol marcat după 67 de minute67 e
Luizinho Gol marcat după 42 de minute42 e , Gol marcat după 51 de minute51 e
Carvalho Leite Gol marcat după 59 de minute59 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 20.000 de
Jurandir ( Rei ) - Nariz , Jau - Tunga , Brandao , Afonsinho ( Britto ) - Roberto , Luizinho , Carvalho Leite ( Niginho ), Tim , PateskoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe M. González - Invernizzi , Olmedo - Aguirre , M. Ortega , Lezcano - Barrios , Erico ( Vera ), A. González , Silva ( A. Ortega ), FlorÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
16 ianuarie 1937 Argentina 1 - 0 Peru Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Zozaya Gol marcat după 55 de minute55 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 40.000 de
arbitri: Aníbal Tejada
Estrada - Fazio , Iribarren - Sastre ( 84 e 84 e Blotto ), Minella , Martínez ( 80 e Colombo ) - Peucelle , Varallo , Zozaya , Cherro ( 61 e De la Mata ), Garcíacard rosu ÎnlocuitA venit după 84 de minute  ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 61 de minute  Echipe Onorează - A. Fernández ( T. Fernández ), Soria - Tovar , Castillo , Jordán - T. Alcalde , Ibáñez ( Arce ), Alvarez , J. Alcalde , ParedesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
17 ianuarie 1937 Paraguay 3 - 2 Chile Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Amarilla a Gol marcat după 15 minute15- a
Flor Gol marcat după 22 de minute22 -a
Núñez Velloso Gol marcat după 78 de minute78- a
( 2 - 2 ) Toro Gol marcat după 8 minute8 - lea , Gol marcat după 32 de minute32 - lea Spectatori: 12.000 de
M. González - Invernizzi , Lezcano - Ayala , M. Ortega , Esquivel - Amarilla , Erico , Núñez Velloso , Silva , Flor Echipe Cabrera - Cortés , Córdova - Montero , Riveros , Ponce - Torres , Arancibia ( Carmona ), Toro , Avendaño , OjedaÎnlocuitÎntre
19 ianuarie 1937 Brazilia 3 - 2 Uruguay Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Carvalho Leite Gol marcat după 36 de minute36 th
Bahía Gol marcat după 72 de minute72 th
Niginho Gol marcat după 77 de minute77 th
( 1 - 1 ) Villadóniga Gol marcat după 1 minut1 re
Píriz Gol marcat după 66 de minute66 e
Spectatori: 35.000 de
Jurandir - Carnera , Jaú - Tunga , Brandão ( Zarzur ), Afonsinho - Roberto , Luizinho ( Bahía ), Carvalho Leite ( Niginho ), Tim , PateskoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Ballestrero - Cadilla , Muñiz - Martínez , Galvalisi , Carreras - Roselli , Varela , Ithurbide ( 76 e Castro ), Villadóniga , Camaití ( 46 e Píriz ) ÎnlocuitA venit după 76 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
21 ianuarie 1937 Peru 2 - 2 Chile Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
J. Alcalde Gol marcat după 1 minut1 st , Gol marcat după 26 de minute26 th ( 2 - 1 ) Torres Gol marcat după 16 minute16 th
Carmona Gol marcat după 70 de minute70 th
Spectatori: 8.000 de
Onorează - A. Fernández , Soria - Tovar , Castillo , Jordán ( Portal ) - T. Alcalde , Ibáñez , T. Fernández ( Magallanes ), J. Alcalde , ParedesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Cabrera - Cortés , Córdova - Montero , Riveros , Ponce - Torres , Arancibia , Toro , Avendaño ( Avilés ), OjedaÎnlocuitÎntre
23 ianuarie 1937 Uruguay 3 - 2 Argentina Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
Ithurbide Gol marcat după 5 minute5 e
Píriz Gol marcat după 51 de minute51 e
Varela Gol marcat după 58 de minute58 e
( 1 - 0 ) Varallo Gol marcat după 63 de minute63 e
Zozaya Gol marcat după 68 de minute68 e
Spectatori: 60.000 de
Ballestrero ( 46 e Besuzzo ) - Cadilla , Muñiz - Martínez , Galvalisi , Carreras - Roselli , Varela , Ithurbide , Villadóniga ( 75 e Borges ), Camaití ( 19 e Píriz ) ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 19 minute  Echipe Estrada - Tarrío , Iribarren - Sastre , Lazzatti ( 59 e Minella ) Martínez ( 76 e Colombo ) - Peucelle , Varallo , De la Mata ( 46 e Zozaya ) Scopelli , GarcíaÎnlocuitA venit după 59 de minute  ÎnlocuitA venit după 76 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
24 ianuarie 1937 Peru 1 - 0 Paraguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Lavalle Gol marcat după 43 de minute43 rd ( 1 - 0 ) Spectatori: 8.000 de
Onorează - A. Fernández , Soria - Tovar , Arce , Jordán - Lavalle , Ibáñez ( Magallanes ), Alvarez , J. Alcalde ( Paredes ), MoralesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe M. González - Invernizzi , Lezcano - Ayala , M. Ortega , Esquivel - Amarilla , Vera , Núñez Velloso , A. Ortega , Flor
30 ianuarie 1937 Argentina 1 - 0 Brazilia Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
García Gol marcat după 48 de minute48 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 65.000 de
Bello - Tarrío , Iribarren ( 46 e Fazio ) - Sastre , Minella ( 46 e Lazzatti ), Martínez - Guaita , Varallo , Zozaya , Scopelli ( 46 e Cherro ), GarcíaÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Jurandir - Nariz , jau - Tunga ( Britto ), Brandao , Afonsinho - Roberto , Bahía ( Luizinho ), Niginho ( Cardeal ), Tim , PateskoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre

Final

1 st luna februarie anul 1937 Argentina 2 - 0 ap Brazilia Stadionul Gasómetro ( Buenos Aires )
De la Mata Gol marcat după 102 minute102 e , Gol marcat după 112 minute112 e ( 0 - 0 ) Spectatori: 80.000 de
arbitri: Luis Alberto Mirabal
Bello - Tarrío , Fazio - Sastre , Lazzatti , Martínez - Guaita , Varallo ( 84 e De la Mata ) Zozaya ( 65 e Ferreyra ) Cherro ( 46 e Peucelle ), GarcíaÎnlocuitA venit după 84 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Jurandir - Carnera , Jaú - Britto , Brandão , Afonsinho - Roberto ( Carreiro ), Luizinho ( Bahía ), Cardeal ( Carvalho Leite ), Tim , PateskoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
Campionatul sud-american de fotbal din 1937 - Câștigător al 5- lea  titlu Argentina
Steagul Argentinei.svg

Golgheteri

7 goluri

5 goluri

4 goluri

3 goluri

1. Uruguaianul Píriz este primul jucător eliminat din istoria competiției.
  2. Antonio Sastre este expulzat la 84 - lea  minut. El este înlocuit de Blotto după expulzarea sa fără permisiunea arbitrului. Peru a depus o plângere la CONMEBOL, dar a fost respinsă.
  3. Finalul a fost oprit timp de 40 de minute. După joc reluat, arbitrul a fluierat sfârșitul timpului regulamentar , în 87 - lea  minut. Decizia a fost luată în cele din urmă în timp suplimentar.